نگاهی بر تاریخچه فتوشاپ

مقالات ۱۳۹۴/۰۷/۲۹

امروزه ویرایش تصاویر اهمیت بسیار زیادی دارد. فتوشاپ ابزاری بسیار قدرتمند است که به وسیله آن می توان عکس های رویایی و خارق العاده ای ایجاد یا هر گونه عیب و نقصی در عکس را برطرف کرد. به همین دلیل آموزش فتوشاپ و یادگیری آن برای هر گرافیست و عکاسی مهم و واجب خواهد بود. فتوشاپی که امروز در دسترس شما است سنی بالغ بر ۲۱ سال دارد. در نخستین نسخه های فوتوشاپ، با برنامه ای ساده روبرو بودیم که قابل مقایسه با نسخه های امروزی آن نیست. Photoshop در طی این ۲۱ سال تحولات و بهبود های زیادی پیدا کرده است تا به چنین نرم افزار قدرت مندی تبدیل شود. در این مقاله می خواهیم تاریخجه فتوشاپ را بررسی کنیم.

تاریخچه فتوشاپ

دو برادر

زادگاه فتوشاپ را می توان ایالت میشیگان آمریکا  دانست، محل تولد استاد دانشگاهی به نام  گلن نول.  گلن نول علاقه یک عکاس بود و حتی در خانه خود یک تاریکخانه شخصی داشت. در آن زمان رایانه های شخصی به تازگی اختراع شده بودند و این اختراع بسیار برای او جالب بود و او را تحت تاثیر قرار داد. فرزندان گلن هم چون پدرشان ذهن کنجکاوی داشتند. وجود یک تاریکخانه و یک رایانه شخصی Apple II Plus که پدرشان برای انجام تحقیقاتش خریده بود، کنجکاوی آنها را تبدیل به آینده درخشانی نمود.

توماس، در مصاحبه ای گفت: “در دوران دبیرستان، عکاسی یکی از سرگرمی های من بود. من چاپ عکس های سیاه و سفید و رنگی و همینطور بازی با کنتراست و متعادل کردن رنگ ها را در تاریکخانه شخصی پدرم آموختم”. توماس به عکاسی علاقه زیادی داشت اما برادرش جان با اختراع جدید اپل یعنی Apple II Plus سرگرم بود. جان می گوید: “اولین استفاده واقعی من از رایانه به سال ۱۹۷۸ بر می گردد که من دانش آموزی دبیرستانی ۱۶ ساله بودم و پدرم برای تحقیقاتش یک رایانه اپل II Plus با حافظه ۶۴ کیلوبایت خرید و به خانه آورده بود”. در ادامه می گوید”چند ماه بعد در مجله تایم با سیستم عامل مکینتاش آشنا شدم و با خودم گفتم: وای عجب چیزیه!”. دو ماه بعد پدر خانواده یک رایانه با سیستم عامل مکینتاش را خرید.

نیاز ، علت اختراع

توماس علاقه زیادی به عکاسی و تاریکخانه داشت، اما نمی توانست علاقه خود به رایانه و برنامه نویسی را نادیده بگیرد. در دوران دانشگاه، توماس یک Apple Macintosh Plus خرید تا به وسیله آن بتواند عکس های خود را برای پایان نامه اش ویرایش کند. اما Apple Macintosh Plus  نمی توانست سطوح خاکستری تصاویر او را نمایش دهد. بنابراین توماس دست به کار شد و برنامه ای نوشت تا این کار را برایش انجام دهد. به مرور زمان توماس برای خلق و برطرف کردن نیازهایش برنامه های بیشتری نوشت. برادرش جان در آن زمان در حال کار در کمپانی (ILM( Industrial Light and Magic بود. هنگامی که جان برای گذراندن تعطیلات به خانه آمده بود برنامه های برادرش توماس او را به هیجان آورد. آنها تصمیم گرفتند که نرم افزارهای پراکنده توماس را سروسامان بدهند. توماس نام مجموعه نرم افزاریش را Display گذاشت. جان بسیار هیجان زده بود اما این مجموعه را کامل نمی دید. او می خواست برنامه بتواند عکس ها را در فرمت های مختلف ذخیره کند تا در برنامه های دیگر قابل دیدن و چاپ باشد. یا بتوان عکس های تاریک را روشن کرد. جان این ایده را با توماس درمیان گذاشت و آنها چندین ماه مشغول کد نویسی شدند تا سرانجام در سال ۱۹۸۸ نرم افزار Image Pro را خلق کردند.

جست و جو برای مشتری

پس از اتمام برنامه، جان به برادرش توماس پیشنهاد تجاری سازی آن را داد. توماس می گوید: ” من در آن زمان تازه ازدواج کرده بودم و کمک هزینه تحصیلیم نیز رو به پایان بود. حسی به من می گفت که این کار را باید بزودی تمام کنم و به دنبال شغلی باشم”.  توماس در سال ۱۹۸۸ به خود یک فرصت شش ماهه داد تا برنامه را تکمیل کند و در این زمان برادرش جان مشغول بازاریابی در سیلیکون ولی بود. بسیاری از شرکت ها از برنامه های آنها استقبال می کردند، اما شرکت بارنی اسکن بسیار علاقه مند به همکاری بود. در نهایت آنها با شرکت بارنی اسکن قرارداد بستند تا نرم افزارشان را با نام فتوشاپ در کنار اسکنر های این شرکت به فروش رسانند.

ادوبی و فتوشاپ

سپتامبر ۱۹۸۸، جان یک پیشنمایش از نرم افزارشان را در شرکت Adobe به نمایش گذاشت. مدیران شرکت ادوبی بسیار شیفته آن شدند و به سرعت قراردادها را نوشتند. پس از ۱۰ ما کد نویسی، نسخه ۱٫۰ فتوشاپ به بازار عرضه گشت. توماس به دلیل مشغولیت فراوان هرگز پروژه دانشگاهی خود را تکمیل نکرد و جان همچنان در شرکت ILM مشغول به کار بود و مسئولیت جلوه های ویژه فیلم های بزرگی چون  مأموریت ناممکن، پیشتازان فضا و جنگ ستارگان را عهده دار گشت. پدر خانواده نیز همچنان مشغول تدریس در دانشگاه بود و البته دیگر به جای تاریکخانه از فتوشاپ استفاده می کرد.

  • کلیپ نکاتی برای افزایش بازدید سایت و وبلاگ

    با در ۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - 0 نظرات

    امروزه افراد به دنبال راه هایی جهت افزایش بازدید سایت و یا وبلاگشان هستند.اگر به دنبال روشهایی جهت افزایش بازدید سایت یا وبلاگتان هستید این کلیپ میتواند روش هایی را جهت افزایش بازدید سایت و وبلاگتان را ، به شما آموزش دهد.

  • ماساژ پوست و مزایا ماساژ صورت

    با در ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - 0 نظرات

    امروزه تمامی دانشمندان دنیا براین نکته متفقند که بالا بردن راندمان بدن با تقویت اعضای آن و ایجاد بهترین حالت طبیعی و مطلوب در اعصاب و عضلات آنها است در این میان رمز موفقیت را در بازتوانی و توانبخشی وحرکات منظم و موزون بدنی دانسته اند که شاید بتوان گفت که ماساژ بدن مهمترین و […]